Kosova Bahçesi

Ülke:

Kosova Cumhuriyeti

Tema:

Simbolika – Sembolizm 

28-05-2016 Kosova (2)

Sergi içeriği:

Sembolizm, insan türü ve doğa arasındaki bağlantıyı anlatmaktadır.

Arnavutluk tarihine bakıldığında özellikle bölgede yaşamış İliryalı kabilelerde, bitkiler ve insanlar arasında kuvvetli bir bağ olduğu dikkat çekmektedir.

İlirya kralı Gent’in hastalığına karşı mücadelede bitki tedavileri uyguladığı bilinen bir tarihsel gerçektir. Bu bitkilerin İliryalılar tedavi amaçlı tarafından kullanılması ile birlikte bitkiler tüm dünyada Gentinaceae ailesi adı ile sınıflandırılmaya başlamışlardır. Bitki dünyasına bakıldığında tarih boyunca bitki sınıflandırılmaları ve adları insanlar tarafından belli dayanaklarla yapılmaktadır. Aynı şekilde bitkilerle kurulan önemli bağ insan adlarına da yansımıştır. Bugün bile bunun tipik örnekleri kadın adlarında görülmektedir. Örneğin Vjollca adı ve  Viola, Menekşe çiçeğinden doğmuştur. Gentiana adı, Gentianacea adlı ad sınıflandırmasının, İris adı Süsen adlı çiçeğin, Trendelina, Trendalina adlı çiçekten, Defne, Defne ağacından, Blini, Erblini ıhlamur ağaçından, Yasemin, Yasemin çiçeğinden gelen adlardır.

 

Arka plan:

Özel isimleri inceleyen bir dilbilimi dalı olan onomastik açısından insan adları incellendiğinde doğa ile olan bağ ve kişilerin doğdukları şehirlerle olan ilişkilerinin kişi isimlerine etkisi gözler önüne serilmektedir.

Kosovalı sanatçı Alban Muja'nın "Benim adım, onların şehirleri" adlı sergisinde de anlatıldığı gibi insanlar ve doğdukları yaşadıkları şehirler arasında önemli bir bağ vardır ve bu bağ isimlere yansımaktadır. 1999'daki Kosova savaşı sonrasında savaş sürecindeki tarihsel yaşanmışlıklar da çocuklara verilen isimlere yansımıştır. Örneğin; o dönemde ABD’nin eski Başkanı Bill Clinton, İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair ismleri çocuklara verilmiştir

İnsanların doğayla ve yaşadıkları yerlerle arasındaki bağın çocuklara verilen adlarara yansıması Kosova Bahçesi’nin temasını oluşturur.  Bu tema gelecek nesillere de aktarılarak doğa ile bağın sürmesini ve kuvvetlenmesini sembolize eder.


 

28-05-2016 Kosova (1)

28-05-2016 Kosova (1)

by Elif Alpayçetin | 01 Tem, 2016