Ülke : Eritre Devleti

IMG_20160820_120315

Tema : İki saatte üç mevsim (Doğanın güzelliği)

Serginin hedefi :

·         Ülkede yaygın bulunan bitkilerin sergilenmesi

·         Eritre kültürüyle ilgili bitkilerin sergilenmesi

·         Doum palmiye ağacının tanıtılması

·         Geleneksel eritre kahvesinin tanıtılması

·         Gelecek nesiller için yeşil bir dünya bırakma çabası

Sergi içeriği:

·         Eritre çiçekleri

·         Afişlerle yeşil kulüp projesinin sergilenmesi

·         Doum palmiye ağacından üretilmiş malzemeler

·         Doum palmiye meyvesi

·         8-14 yaş arası çocukların Eritre bahçesinde sergilenmek üzere yaptıkları çizimler

Eritre bahçe konsepti:

Expo 2016 Antalya’nın temaları çiçekler ve çocuklar, gelecek nesiller için yeşil bir dünya, Eritre devletinin de çok önem verdiği bir konudur. Eritre bahçesi bu temalardan yola çıkarak hazırlanmıştır.

Eritre bahçesinde bölgeye özgü bitkilerin yansıra zengin kültürleriyle Eritreli kadınların yapmış olduğu geleneksel ve kullanışlı mutfak araç gereçleri sergilenmektedir.

Bahçede Yeşil Kulüp Projesi tanıtılmaktadır. Eritre devleti  küreselleşme ve sanayileşme nedeniyle gittikçe ısınan dünyamızda yaygınlaşan orman yangınlarına karşı farklı yöntemlerle mücadele ederek ülkeyi ağaçlandırmak için her okulda yeşil kulüp adı altında bir proje gerçekleştirmektedir. Projenin amacı ağırlıklı olarak bitkilerin önemini gençlere ve çocuklara anlatmaktır.

Eritre geleneksel kahve kültürünün tanıtıldığı bahçede sevginin, iletişimin, sosyalleşmenin ve aile bireyleri arasında güçlü bağlar kurulmasının nedeni olan geleneksel kahve partileri tanıtılmaktadır.

Bahçede tanıtılan diğer geleneksel bitki ise Doum palmiye ağacıdır(hyphaene thebaica). Sıcak ve kuru bölgelerde yetişen bu ağacın insan vücuduna bir çok faydası bulunmaktadır. Eritre’de bu ağacın en çok yaprakları ve meyvesinden yararlanılmaktadır. Doum palmiye ağacı yapraklarından sepet, paspas, süpürge, şapka, ip v.b malzemeler örülmektedir. Bu tür malzemelerin kullanılmasındaki en büyük etken doğa dostu olmalarıdır. Ayrıca doum ağacından yapılan malzemeler kadınlar için de gelir getirici bir araç olmaktadır. Doum palmiyesi yaprağından örülen sepetler sayesinde ülkese plastik poşet kullanımı azalmaktadır. Doum palmiye meyvesinin soyulması ve yenilmesi çocuklar için de eğlenceli bir aktivite olup tohumundan topaç yapılmaktadır.

 Öte yandan Eritre’nin bahçe tasarımlarında bambu kullanımını da görebilirsiniz.

 

Tüm sergilerle Eritre bahçecilik kültürü EXPO 2016’da yansıtılmaya çalışılmıştır. Eritre’de Müslümanlar ve Hristyanlar arasındaki kardeşliği ve ayrıca dokuz etnik grup arasındaki birliktelik ve samimiyeti gururla sergilemekteyiz

20160819_155339

20160819_155339

by Eda Durmusaslan | 20 Ağu, 2016