Bureau International des Expos (BIE) - Uluslararası Sergiler Bürosu - EXPO organizasyonlarının takvimini, adaylık ve seçim süreçlerinin düzenlenmesini denetlemekle sorumlu hükümetler arası bir kuruluştur.

BIE, EXPO organizatörlerinin ve katılımcıların hak ve sorumluluklarını belirlemektedir. 1928 yılında Paris’te imzalanan uluslararası sözleşme ile kurulmuştur ve rolü bu sözleşmenin uygulanmasını gözetmek ve güvence altına almaktır. BIE üyesi olan 168 ülke, BIE nezdinde en fazla 3 delege ile temsil edilmektedir.
Türkiye’nin BIE Baş Delegesi Büyükelçi N. Murat ERSAVCI’dır. Türkiye BIE’ye 2004 yılından bu yana üyedir. Söz konusu kurumda Ülkemiz Dışişleri Bakanlığı Tanıtım Daire Başkanlığı nezdinde temsil edilmektedir.

Merkezi Paris’te bulunan BIE;

•    Genel Meclis ve Başkan
•    İcra Komitesi
•    İdare ve Bütçe Komitesi
•    Usul Komitesi
•    Bilgi ve İletişim Komitelerinden oluşmaktadır.
 
BIE yılda dört defa toplanır. Bunlardan ikisi İcra Komitesi Toplantısı (Mayıs ve Ekim), diğer ikisiyse Genel Kurul Toplantısıdır (Haziran ve Kasım). Söz konusu toplantılar Paris’te düzenlenir. İcra Komitesi Toplantıları BIE’nin kendi binasında yapılır. Genel Kurul Toplantılarıysa OECD binasında gerçekleştirilir.
26-27 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen 154. BIE Genel Kurulunun en önemli olayı, 2020 Expo’suna ev sahipliği yapacak olan ülkenin seçimi içindi. İki yıllık hazırlığın ardından Brezilya, Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri için oylama yapıldı. Üç tur oylamanın sonucunda kazanan 116 oyla Dubai oldu.

2020 Dubai Expo’sudan önce, BIE’nin önünde heyecan verici 5 Expo ve son derece önemli bir proje var: Şanghay’daki Dünya Expo Müzesi. Genel Kurul esnasında düzenleyiciler, üye devletleri gelişmelerle ilgili bilgilendirdiler.

2016 yılı ise Expo 2016 Antalya ve Milano Trienali ile oldukça yoğun geçecek. Çiçek ve Çocuk temalı Antalya Expo’su birçok parkı ve 7 hektarlık göleti ile “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” yaratılması için gerekenleri sunacak.

Milano Trienali’nin teması ise “21. Yüzyıl. Tasarımdan sonra Tasarım”.

2017’de "Geleceğin Enerjisi" temalı uluslararası Expo’ya Kazakistan ev sahipliği yapacak. 2014 yılının ilk yarısında dosyasını teslim eden Astana, yapım işlerine ve davet sürecine başlama fırsatı bulacak.

2019 yılında ise Pekin’de Botanik Expo’su düzenlenecek. 2010 Şanghay’dan 9 yıl, Kunming Botanik Exposundan ise 20 yıl sonra düzenlenecek olan Pekin Expo’sunun teması ise “Yeşil yaşa, iyi yaşa”. 7 hektarlık göleti ile “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” yaratılması için gerekenleri sunacak.